Archeolog na budowie

 

Aktualnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji, prace archeologiczne.- Teren inwestycji objęty jest ścisły  nadzorem konserwatorskim, stąd konieczność poprzedzenia właściwych prac budowlanych badaniami archeologicznymi – mówi Grzegorz Michalski, prezes zarządu WCWI, przedstawiciel inwestora. -  Umowę z generalnym wykonawcą podpisaliśmy 21 maja. W czerwcu przeprowadzono wstępne badania archeologiczne, a już na początku lipca rozpoczęły się właściwe wykopaliska – dodaje. Plac przy ul. Za Bramką ma swoje tajemnice. - Wpółnocno – wschodnim narożniku wykopu odkryto średniowieczną fosę miejską i  datowane na siedemnasty wiek fragmenty kafli piecowych, ceramiki naczyniowej i szkła. Natomiast w południowej części inwestycji natrafiliśmy na pochówki szkieletowe pochodzące z okresu od XV do XVIII wieku. – mówi Antoni Smoliński, koordynator prac archeologicznych.

Prace archeologiczne będą kontynuowane i prowadzone zgodnie z harmonogramem inwestycji, czyli do końca sierpnia.

 

Nie tylko parking

 

Budowa parkingu i budynku usługowo – biurowegopowstaje w ramach zamówienia publicznego w trybie “zaprojektuj-wybuduj”. Oznacza to, że generalny wykonawca w określonym czasie musi przedstawić koncepcję projektu, uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie ją zrealizować. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska  Sp. z o.o. i Aldesa Construcciones S.A., projekt architektoniczny budynku przygotowała pracownia Ultra Architects.

Powstający budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne. Łączna powierzchnia najmu dla pomieszczeń biurowych będzie wynosić 4344 m2. Parter został zaprojektowany z myślą o reprezentacyjnych usługach takich jak kawiarnie, restauracje etc. Powierzchnia usługowa to 389 m2. Trzy podziemne kondygnacje będą ogólnodostępnym parkingiem na 299 samochodów. - Mogę zdradzić, że projekt jest wyjątkowy. Od strony wschodniej wybudujemy kaskadowe tarasy widokowe. A pomiędzy budynkami powstanie pas zieleni – mówi Krzysztof Papke, kierownik budowy z Aldesa Construcciones Polska. - Koncepcja budynku została pozytywnie zaopiniowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. – dodaje Krzysztof Papke. - Inwestycja ta nie tylko poprawi sytuację parkingową w centrum miasta, ale także pozwoli nadać nowe funkcje temu miejscu I na pewno zwiększy jego atrakcyjność– mówi Grzegorz Michalski, prezes WCWI.

Budynek powstanie m.in. dzięki środkom z unijnej inicjatywy JESSICA. Wartość inwestycji to  60.469.400,80 PLN brutto. Kwota pożyczki uzyskana na ten cel przez WCWI z inicjatywy finansowej JESSICA wynosi 37.500.000 PLN.